Produkcja żelaza była jednym z najważniejszych czynników rozwoju Kadłuba. To dzięki zbudowanemu w 1718 roku wysokiemu piecowi w dzielnicy Piec (stąd też ta nazwa) miejscowość przeobraziła się z małej osady leśnej w sporego rozmiaru wioskę. Jak drastyczny był to rozwój pokazują dane odnośnie mieszkańców: około roku 1780 było ich 200 a 60 lat później w roku 1840 już prawie 900.

Na zdjęciu znaleziska z grobu w Strzelcach Opolskich (na granicy z Szymiszowem). Znajdowały się w nim gliniane naczynia, żelazne narzędzia oraz monety rzymskie.

We wtorek Panie ze świetlicy i biblioteki w Sołectwie Kadłub Wieś przeprowadziły warsztaty zdobienia jajek wielkanocnych różnymi metodami. Przybyło bardzo dużo uczestników. Wszyscy otrzymali nagrody za pięknie wykonane prace oraz słodki poczęstunek i napoje, warsztaty te powtórzono w czwartek z młodzieżą szkolną w szkrobaniu kroszonek. W niedzielę Panie z "Odnowy Wsi " wystawiły stół wielkanocny w Ośrodku Kultury w Strzelcach Opolskich.

Wszystkim bardzo dziękuję Sołtyska G. PuzikUrodził się w 1888 r. w Kadłubie, w dzisiejszym powiecie strzeleckim. Zmarł nagle w 1952 r. w Bonn.

Jego rodzicami byli Lorenz Woschek i jego żona Johanna z domu Adamietz. Po jednej z powodzi, które często nawiedzały krainę nad Odrą, nabyli oni gospodarstwo rolne wraz z domem w Lesianach nadodrzańskim przysiółku Januszkowic. Tam przyszły polityk spędził dzieciństwo. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Januszkowicach.

Syn prostych chłopów, dzięki własnemu uporowi i zdolnościom oraz namowom proboszcza swojej rodzinnej parafii, ukończył najpierw szkołę w Koźlu, potem gimnazjum w Chorzowie (Królewska Huta) i wydział prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, by zostać cenionym adwokatem.

Od 1918 r. mieszkał w Gliwicach, gdzie prowadził swoją kancelarię. Rok później został miejskim radym, a w 1922 r. – przewodniczącym rady miejskiej. W latach 1930-1933 piastował stanowisko starosty krajowego (Landeshauptman) Prowincji Górnośląskiej. Odsunięty od władzy przez nazistów, skupił się na pracy adwokata, broniąc oskarżonych także w procesach politycznych.

Po zakończeniu II wojny światowej odmówiono mu pobytu na terytorium Polski, skąd wyjechał w 1946 r. W Republice Federalnej Niemiec piastował wysokie stanowisko (Ministerialdirigent) w administracji rządowej w Ministerstwie ds. Wypędzonych.

więcej na regiopedia.pl

 

 

Dziennikarz nto Robert Janowski pisze o związku słynnego wrocławskiego architekta Heinricha Lauterbacha z Kadłubem, a dokładnie z naszym zamkiem

"Bardzo mało wiemy o ludziach, którzy przed wojną budowali i projektowali Opole. Jednym z nich był wrocławski architekt Heinrich Lauterbach, dzięki któremu możemy zobaczyć dziś, jak wyglądało atelier Maxa Glauera.

Max Glauer – słynny cesarski fotograf z przedwojennego Opola – musiał dobrze znać Lauterbacha. To on zaprojektował bowiem dla niego atelier w 1926 roku na obecnej ulicy Krakowskiej.

Na zdjęciach, bo tylko one nam po tych wnętrzach pozostały, widać nowoczesne, bardzo funkcjonalne pomieszczania. Aż trudno uwierzyć, że zaprojektowano je blisko 100 lat temu.

Związków pomiędzy Lauterbachem a Glauerem było więcej. Przedwojenny fotograf bardzo często uwieczniał budynki, które projektował awangardowy architekt. Jak choćby dom hrabiego Alfreda von Strachwitz przy obecnej ulicy Zamkowej w Kadłubie pod Opolem. Dom zachował się, niestety autor projektu został u nas niemal kompletnie zapomniany."

więcej ...

Bajtle z Kaduba wróciły z nagrodą ze Śląskiego Berania w Izbicku więcej na nto.pl