" Barwy naszej wsi"


W dniach 14-17 październik odbył się wyjazd studyjny "Rozwój, odnowa wsi  i regionalne dziedzictwo kulinarne" do Nadrenii Palatynatu oraz Luksemburga. Wśród przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego zaproszono 13 Liderów odnowy wsi. Takie zaproszenie otrzymałam też abym mogła reprezentować Sołectwo i Gminę Strzelce Opolskie. Dowiedziałam się bardzo dużo o działaniu Odnowy Wsi w tych Państwach. Podczas rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa w Nadrenii Palatynacie i Wielkiego Księstwa Luksemburg a także z Ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Luksemburgu przekazałam publikację " Barwy naszej wsi" oraz materiały reklamujące działalność w naszym Sołectwie jak filmy, ulotki o "Muzeum bez murów", widokówki pięknego Kadłuba i Strzelec Opolskich.Reasumując jestem zadowolona z tego wyjazdu bo jako społeczeństwo jesteśmy na podobnym poziomie i też możemy taką delegację przyjąć ale co do dofinansowania rozwoju dla osób prywatnych to jesteśmy na samym początku, a także trudno nam będzie naprawić budownictwo na wsi z lat 70 i mentalność niektórych osób budujących teraz.W środę 23 października na warsztaty pieczenia kołoczyków z kadłubskim syrem przyjechała młodzież ze szkoły zawodowej dla niesłyszących z
Wrocławia. Młodzież była zadowolona że mogła uczestniczyć w tych zajęciach a następnie popróbować te wspaniałe kołoczyki, które sami
wykonali. Następnie obejrzeli filmy z "święta sera"oraz z innych warsztatów a następnie zwiedzili miejsca pamięci w Kadłubie kończąc
zwiedzanie na placu sportowo-rekreacyjnym ćwicząc na przyrządach siłowni na świeżym powietrzu. Goście z Wrocławia byli zachwyceni tym wszystkim i postanowili jeszcze kiedyś się do nas wybrać. W podzięce otrzymałam pięknego misia i goście  pojechali na Górę św. Anny.

Lider odnowy wsi Sołectwa Kadłub Wieś G. Puzik